Vodní elektrárna monitoruje výšku vodní hladiny

Na základě rozhodnutí místních úřadů musí vodní elektrárna pozorovat a udržovat stálý průtok, jinými slovy musí voda vždy téct přes jez.

Evžen Pelikán, zástupce vodní elektrárny P&H přibližuje důvody pro pořízení kamery: “Rozhodli jsme se pro koupi kamery poté, co jsme přišli o snímací hlavu. To je zařízení, které sleduje výšku hladiny nad jezem a na základě průtoku otvírá nebo zavírá přívod vody k turbíně. Na základě rozhodnutí místních úřadů musí vodní elektrárna pozorovat a udržovat stálý průtok, jinými slovy musí voda vždy téct přes jez. V roce 2010 se snímací hlava rozbila a voda dva dny netekla přes jez. Místní rybáři museli upozornit úřady, které pak zahájily nutné administrativní procesy.”

Problém s hlídáním vodní hladiny je vyřešen instalací kamery EyeSee, která sleduje jez a v pravidelných intervalech zasílá fotografie aktuálního stavu zodpovědným osobám.

“Vodní elektrárna je od jezu vzdálena téměř kilometr a hladina tak nebylo možné kontrolovat pravidelně. Proto kamera EyeSee každý den v 10 hodin dopoledne pošle MMS a e-mail s fotografií stavu vody na jezu oběma majitelům vodní elektrárny. Kamera je umístěna na pravém břehu Jizery, takže se do záběru vejde celý jez,” doplňuje Evžen Pelikán.

Kamera funguje bezchybně nejen v létě, ale i přes zimu, kdy hlídá, jak je řeka zamrzlá.

Prostě se jen podíváme přes kameru

Pravidlená hlášení jsou obzvláště užitečná